Проект автоматичної гвинтівки Х.С. Максима

Кулемет конструкції інженера Хайрема Стівенса Максима найсерйознішим чином змінив обстановку на полі бою. Але цей кулемет з’явився не відразу. Роботи в напрямку створення автоматичної зброї Х.С. Максим почав з декількох інших проектів, в тому числі варіанти модернізації існуючого зразка. За допомогою декількох нових агрегатів зброяреві вдалося перетворити наявний зразок стрілецької зброї з ручною перезарядкою в автоматичну гвинтівку, здатну стріляти чергами.

Х.С. Максим повноцінно зайнявся тематикою стрілецької зброї в 1881 році, після переїзду з США до Великобританії. До цього часу він встиг розробити кілька проектів збройової тематики, проте вони не дійшли до повноцінної практичної реалізації. На початку вісімдесятих років конструктор запропонував черговий варіант системи, здатної самостійно здійснювати перезарядку зброї. Надалі ця розробка була запатентована. Американський патент за номером US297278 був виданий винахіднику в квітні 1884 року. Тема патенту була визначена наступним чином: «Mechanism for operating gun locks by recoil» ( «Механізм для управління збройовим затвором за допомогою віддачі»).

За однією з версій, ідея системи «управління затвором» з’явилася після того, як Х.С. Максим спробував в справі одну з існуючих у той час гвинтівок 45-го калібру. Зброя з досить потужним патроном мала відповідну віддачу, яка ускладнювала постріли і фактично ніяк не використовувалася. Талановитий винахідник не міг пройти повз марну втрату віддачі і спробував використовувати її як джерело енергії для перезарядки зброї. Перспективи такого технічного рішення були очевидні.

Проект автоматической винтовки Х.С. Максима
Гвинтівка Winchester M1873 — типовий представник зброї схеми БТ. Генрі. Фото Wikimedia Commons

Основою для нової автоматичної зброї повинна була стати одна з важільних гвинтівок фірми Winchester Repeating Arms Company. У шістдесятих роках XIX століття ця компанія почала випуск гвинтівок з системою важеля перезарядки з механізмами конструкції Крістофера Спенсера і Бенджаміна Тайлера Генрі. В силу різних причин конструкція Б.Т. Генрі набула більшого поширення і незабаром витіснила конкуруючу систему. Результатом цього стала поява кількох гвинтівок фірми Winchester, які нерідко називають системами Генрі-Вінчестера.

Різні гвинтівки Генрі-Вінчестера відрізнялися різними особливостями конструкції і використовували різні боєприпаси, але при цьому мали схожі принципи роботи. Так, під довгим стволом зброї розташовувався трубчастий магазин з пружиною для подачі патронів. Усередині ствольної коробки містилися механізми для подачі патрона в ствол, рухливий затвор і важелі для управління цими механізмами. Система екстракції стріляної гільзи і подачі нового патрона була пов’язана з великою запобіжною скобою спускового гачка (так звана скоба Генрі). При повороті скоби вперед-вниз відбувалася перезарядка зброї. Крім того, одночасно з цим проводилося зведення курка. Натиснувши спусковий гачок і зробивши постріл, стрілок повинен був знову перемістити скобу і перезарядити зброю.

Х.С. Максим запропонував набір спеціального обладнання і принцип доопрацювання існуючої зброї, що дозволяли зробити її автоматичною. Працювати нова автоматика повинна була за рахунок сили віддачі пострілу. Цікавою особливістю застосованих механізмів була мінімізація необхідних доробок зброї для впровадження нового пристрою. Крім того, за рахунок зміни розмірів і регулювання окремих його деталей «механізм для управління затвором» міг використовуватися для модернізації самих різних зразків стрілецької зброї, оснащених скобою Генрі: від гвинтівок до револьверів.

Власні механізми гвинтівки повинні були зазнавати мінімальні зміни. Зі зброї пропонувалося знімати наявну скобу для перезарядки. На її осі, розміщеній під нижньою частиною ствольної коробки, слід поміщати невеликий важіль з шарніром. Усередині ствольної коробки залишалося довге плече, а за її межі виступала менша частина важеля з кільцем для з’єднання з іншими деталями.

Проект автоматической винтовки Х.С. Максима
Внутрішні механізми гвинтівки системи Генрі. Фото Wikimedia Commons

Також Х.С. Максим розробив нову конструкцію запобіжної скоби. Замість виробу з незамкнутим півкільцем, що прикриває спусковий гачок, і петлею для утримання пальцями пропонувалося використовувати іншу деталь. В її передній частині зберігалася відкрита зверху запобіжна скоба, а задня виконувалася у вигляді витягнутої тяги з кріпленнями для інших деталей. У задній частині скоби спускового гачка розташовувався невеликий виступ. Також в кресленнях винахідника присутній інший варіант скоби у вигляді деталі еліптичної форми. У такому випадку замість короткого виступу в центральній частині передбачався довгий гак.

Найбільш складні агрегати «механізму управління» пропонувалося поміщати всередині приклада наявної зброї. Під кутом до осі приклада, але паралельно з віссю ствола в прикладі мала встановлюватися система з двома пружинами, штоком і замком. Для розміщення потрібних деталей в прикладі мав просвердлюють циліндричний наскрізний канал. Крім того, над циліндричним каналом перебувала вузький проріз складної конфігурації для установки інших деталей.

Усередині циліндричного каналу Х.С. Максим розмістив металевий циліндр, утримуваний в потрібному положенні за допомогою опорної деталі складної форми, встановленої на нижній частині шийки приклада. У середині циліндра була невелика проріз для виведення внутрішніх деталей. У задньому об’ємі циліндра містилася трубка, поєднана з рухомим потиличником приклада, яка відповідала за перезарядку зброї. При цьому в передній частині трубки перебувала додаткова втулка, а в її верхній поверхні — проріз. З їх допомогою трубка повинна була контактувати з переднім штоком механізму, хвостовик якого входив в передню частину трубки. У вільному об’ємі трубки затильника перебувала ще одна пружина. Головна втулка трубки затильника мала взаємодіяти з пружиною, вміщеною в передній частині циліндра. Завданням цієї пружини було повернення механізмів в початкове положення із завершенням циклу перезарядки.

У передній частині циліндра містився шток з розширенням в задній частині, що контактують з пружиною всередині трубки потиличника. Головна частина штока, що виходить через отвір в шийці приклада, отримала шарнір для з’єднання зі спусковою скобою.

На розширеній частині штока пропонувалося кріпити стійку з роликом, що проходить через проріз циліндра і виходить в верхню щілину приклада. Перед прорізом циліндра знаходився L-образний упор, в передній частині щілини — пластинчаста пружина.

Проект автоматической винтовки Х.С. Максима
Схема «Mechanism for operating gun locks by recoil» з патенту. Зліва система в нейтральному положенні, праворуч — в середині циклу, при максимальному зміщенні затильника

Над трубкою до потиличник шарнірно кріпилася пластинчата засувка особливої ​​форми зі скошеною верхньою передньою частиною і зубцем на нижній поверхні. Позаду зубця передбачалася вигнута поверхня для контакту з роликом на стійці. Передня частина засувки при її зміщенні в крайнє переднє положення повинна була контактувати з пластинчастої пружиною.

Незважаючи на складність конструкції, «Mechanism for operating gun locks by recoil» конструкції Х.С. Максима мав досить простий принцип дії. Якщо спрощено описувати роботу цієї системи, то перезарядка гвинтівки мала би будуватись за рахунок взаємного зміщення потиличника і інших агрегатів зброї. При цьому внутрішні деталі нової системи повинні були послідовно виконувати кілька дій.

Готуючись до ведення вогню, стрілець повинен був помістити патрони в магазин і звести зброю, потягнувши за курок і натиснувши на потиличник. Після цього гвинтівка була готова до стрільби в автоматичному режимі. До повного витрачання боєкомплекту стрілку не було потрібно займатися операціями з перезарядки зброї — всі подібні завдання покладалися на автоматику.

При натисканні на спусковий гачок відбувалося звільнення курка, який під дією бойової пружини зміщувався вперед і бив по ударнику. Останній ініціював займання заряду патрона, після чого слідував постріл. Утворений при пострілі імпульс віддачі штовхав гвинтівку назад. При цьому потиличник прикладу, який контактує з плечем стрілка, повинен був залишатися нерухомим (в порівнянні з рештою гвинтівки) і забезпечувати роботу автоматики.

При русі гвинтівки трубка, поєднана з потиличником, повинна була входити всередину приклада, стискаючи дві пружини. При крайньому передньому положенні затильника здійснювалося максимальне стиснення передньої «поворотної» пружини. Крім того, при цьому коливальна засувка всередині приклада повинна була взаємодіяти зі своєю пружиною і входити в зачеплення L-подібним упором. Засувка призначалася для тимчасового блокування потиличника і пов’язаних з ним деталей в крайньому передньому положенні, необхідного для належного функціонування інших механізмів. Зокрема, засувка давала достатньо часу для потрібних переміщень затвора.

Проект автоматической винтовки Х.С. Максима
Принцип роботи автоматичної гвинтівки в поданні художника. Малюнок Historicalfirearms.info

Перебуваючи в передньому положенні з фіксацією за допомогою засувки, потиличник стискав задню пружину механізму. Прагнучи прийти в нормальний стан, вона повинна була штовхати вперед шток, пов’язаний зі спусковий скобою. При русі вперед на невелику відстань, скоба повинна була обертати короткий важіль механізму затвора, а також зачіпати спусковий гачок своїм виступом і тим самим сприяти зведеному ударно-спускового механізму.

При русі штока вперед ролик, встановлений на його хвостовику, повинен був зміщуватися і піднімати клямку, протидіючи притисканню її пружині. При цьому відбувалося розчеплення засувки і упору, після чого передня «поворотна» пружина могла виштовхнути всі деталі назад. На цьому етапі роботи механізму відбувалося повернення потиличника і спускової скоби в нейтральне положення. Шток механізму, повертаючись назад, тягнув за собою спускову скобу, пов’язану з важелем затвора, і завершував цикл перезарядки. Зброя була готова до нового пострілу.

Х.С. Максим виготовив набір нового обладнання і з його допомогою модернізував одну з серійних гвинтівок фірми Winchester. Мабуть, це був виріб моделі M1873 — одна з найпопулярніших і масових систем того часу з механізмами системи Б.Т. Генрі. У прикладі гвинтівки був просвердлений канал потрібної конфігурації, в якому були встановлені всі необхідні деталі. У такому вигляді винахідник випробував свою гвинтівку і підтвердив працездатність створеної системи.

За наявними даними, перевірки на стрільбищі показали певний потенціал нової розробки. Система автоматики нової конструкції успішно вирішувала покладені на неї завдання. Гвинтівка отримала можливість виконувати перезарядку і зведення ударно-спускового механізму без участі стрільця. Крім того, всі подібні операції виконувалися набагато швидше, ніж у випадку з ручною перезарядкою. Ще однією цікавою рисою модернізованої гвинтівки став її клас, а саме серйозний прогрес в цій області. Через відсутність доробок ударно-спускового механізма зброя з ручним перезарядженням після поновлення стало не самозарядною, але автоматичною.

Згідно збереженим даним, в ході випробувань допрацьована гвинтівка показала досить високі показники. На повний цикл роботи автоматики і перезарядки зброї йшли частки секунди. В результаті, як стверджують деякі джерела, за половину секунди гвинтівка витрачала півдюжини патронів. Весь боєкомплект міг бути витрачений до того, як стрілок встигав відпустити спусковий гачок.

Проект автоматической винтовки Х.С. Максима
Х.С. Максим з кулеметом власної конструкції. Фото Wikimedia Commons

Додатковим плюсом використання рухомого затильника стало деяке скорочення імпульсу віддачі, що діє на стрільця. Частина енергії віддачі поглиналася пружинами автоматики і не доходила до стрілка відразу після пострілу. У випадку з системами, що використовують порівняно потужний патрон, з’являлася можливість у деякій мірі скоротити віддачу і підвищити інші характеристики вогню. Винахідник вважав, що створена ним система може бути застосована для модернізації всіх існуючих видів стрілецької зброї, побудованих на основі важеля перезарядки. Шляхом зміни розмірів деталей і потужності пружин пристрій «Mechanism for operating gun locks by recoil» можна було адаптувати до різних гвинтівок, рушниць, револьверів і т.д. Оригінальна система автоматики дозволила вирішити поставлену задачу і значно підвищити характеристики модернізованого зброї.

Проте, «механізм управління затвором» не впроваджувався на практиці. Ця система створювалася для відпрацювання нових ідей і вивчення принципової можливості використання віддачі пострілу для перезарядки зброї зі скобою Генрі. Проект успішно впорався зі своїм завданням і підтвердив потенціал застосування імпульсу віддачі в контексті перспективних автоматичних систем. Подальший розвиток такої схеми з можливою пропозицією модернізованого зброї замовникам не вівся. Проте, Х.С. Максим не припинив роботи зі створення нового автоматичної зброї. Незабаром після перевірки автоматичної гвинтівки з додатковим оснащенням він закінчив розробку повноцінного кулемета, конструкція якого грунтувалася на інших ідеях. Уже в 1883 році конструктор запропонував свою нову зброю потенційним замовникам. Кулемет нової конструкції був замовлений декількома арміями, надійшов у серійне виробництво і в недалекому майбутньому приніс своєму творцеві заслужену славу. Проект автоматичної гвинтівки на базі існуючих систем, в свою чергу, не дійшов до серійного виробництва, але залишився в історії як цікавою експериментальної розробки, яка відкрила дорогу новим зразкам.

За матеріалами сайтів:

http://topwar.ru/
http://historicalfirearms.info/
https://shotguncollector.com/
https://forgottenweapons.com/
https://all4shooters.com/

Патент на систему «Mechanism for operating gun locks by recoil»:
http://google.com/patents/US297278

Смотрите также наши материалы:

Добавить комментарий


8 + 8 =

При наличии ссылок и мата комментарий не опубликуется без проверки администратором